مصاحبه اختصاصی فاكس نیوز با امانوئل ماكرون

تلویزیون فاکس نیوز ۲/۲/۹۷ : « .. خبرنگار: شما از آمریکا بعنوان کشوری که باید در آخر به آن متوسل شد نام برده اید رابطه شما با پرزیدنت ترامپ این هفته بعد از حمله به سوریه تیره شد پرزیدنت ترامپ گفت که می خواهد از سوریه بیرون بکشد و بعد از حمله موشکی شما او را متقاعد کردید که ضروریست که برای دراز مدت بمانیم کاخ سفید آنرا پس زد او خواستار بازگشت هر چه سریعتر نیروهای آمریکایی به کشور می باشند حال آقای رئیس جمهور آیا پرزیدنت قرار است از سوریه به مجرد این که داعش شکست خورد بیرون بکشد یا شما او را ترغیب کرده اید که بماند و وضعیت آنجا را باثبات سازد؟

ماکرون : موضوع نیروهای آمریکایی نیست بلکه دیپلوماسی آمریکا و رئیس جمهور آمریکاست. ما بعد ازجنگ باید یک سوریه جدید بسازیم برای همین است که من فکر میکنم نقش آمریکا خیلی مهم است چرا؟ من در این مورد بسیار صریحم. روزی که ما این جنگ را علیه داعش تمام کنیم اگر ما آنجا را ترک کنیم قطعاً و مسلماً حتی از منظر سیاسی ما صحنه را برای رژیم ایران، بشار الاسد و این افراد خالی می کنیم و آنها برای جنگی تازه آماده خواهند شد. آنها ترویسم جدیدی را دامن خواهند زد بنابر این نکته من این است که حتی بعد از جنگ علیه داعش آمریکا فرانسه و متحدان ما همه کشورهای منطقه حتی روسیه و ترکیه نقش مهمی برای بازی خواهند داشت تا که سوریه ای جدید خلق شود ومطمئن شوند که مردم سوریه برای آینده آن تصمیم بگیرند.

خبرنگار : زمانی که پرزیدنت تعرفه های جدید را در مورد آلومینیم و فولاد اعلام کرد از طرف اتحادیه اروپا شما گفتید ما درحالی که سلاح روی سرمان نشانه رفته باشد مذاکره نمی کنیم. حال یک ضرب الاجل اول ماه مه وجود دارد چه کسی قرار است آنرا فراموش کند پرزیدنت ترامپ یا شما. ..

ماكرون: من امیدوارم كه وی این تعرفه های جدید را اجرا نخواهد كرد و وی در مورد یك معافیت برای اتحادیه اروپا تصمیم خواهد گرفت. شما با متحد خودتان جنگ تجاری نمیكنید.

مجری: ولی وی گفته است كه قصد دارد این را اجرا كند. ..

مجری: در مورد ایران رئیس جمهور یك ضرب الاجل دارد در 12 می كه آیا به برداشتن تحریمها علیه تهران ادامه دهد یا نه. آیا این یك خطا برای رئیس جمهور خواهد بود كه از توافقنامه هسته ای ایران بیرون بكشد؟ برای هسته ای ایران طرحي ندارم. لذا این سوالی است كه ما در مورد آن بحث خواهیم كرد. به همین دلیل است كه من فقط میخواهم بگویم در مورد هسته ای بگذارید این چارچوب را حفظ كنیم بدلیل اینكه بهتر از وضعیتی مانند كره شمالی است. دوم من در رابطه با وضعیت مان با ایران راضی نیستم. من با( موضوع) موشكهای بالستیك میخواهم بجنگم. من میخواهم نفوذ آنها را در منطقه مهار كنم. نكته من این است كه بگویم الان برجام تا زمانی كه گزینه بهتری برای مسأله هسته ای نداری را ترك نكن و بگذار آن را با موشكهای بالستیك و مهار منطقه ای تكمیل كنیم.

You May Also Like