تحریم‌های آمریکا ، ایزولاسیون بین‌المللی رژیم آخوندی و سرفصلی در اوج گیری قیام های مردم ایران

دولت آمریکا تحریمهای دور دوم را  سخت‌ترین تحریمهایی توصیف کرد که تاکنون بر رژیم ایران  اعمال شده است.

اما این  تحریمها شامل چه مواردی میشوند؟

تحریمهای رژیم شامل بخش انرژی اعم از نفت و گاز، و تحریم‌ بانک مرکزی رژیم که شامل سیستم سویفت هم بوده  و در نتیجه باعث قطع همه مبادلات بانکی و مالی  رژیم می‌شود. یعنی جدای از این‌که رژیم قادر نخواهد بود مثل گذشته نفت خود را یا محصولات پتروشیمی خود را بفروشد، حتی اگر هم بفروشد، قادر نخواهد بود که پول آن را وصول کند. فقط تنها می‌تواند مابه ازای آن  کالا، آن هم کالاهای به‌اصطلاح بشردوستانه یعنی غذا و دارو و تجهیزات پزشکی وارد کند.

این درحالی است که مشخص شده  است که حتی سازوکار اروپایی‌ها هم تنها و تنها سیستمی برای مبادله نفت در برابر کالا یا در پهنه واقعیت نفت در برابر غذا میباشد و نه بیشتر.

علاوه بر اینها، تحریمها شامل کشتیرانی و هواپیمایی رژیم هم می‌شود یعنی وقتی کشتیرانی رژیم تحریم شود، بنادر جهان به روی کشتی‌های رژیم یا به مقصد رژیم یا از مقصد رژیم هم بسته شده  و رژیم از این طریق نمی‌تواند نفت و کالا صادر کند و این نیز بمثابه  خفگی اقتصادی برای رژیم خواهد بود.

راه‌حل‌های احتمالی رژیم چیست؟

خامنه‌ای در سخنرانی خود در روز ۱۲آبان  سعی کرد که تحریمها و آثار آن را هم بی‌اهمیت و بی‌تاثیر جلوه بدهد اما هیچ راه‌حلی هم  ارائه نداد.

نکته جالب این‌که راجع به اصل موضوع یعنی شروط ۱۲گانه آمریکا سکوت کرده  و حتی مثل دفعات قبل نگفت که مذاکره نمی‌کنیم.

آیا تحریم‌ها منتهی به  سرنگونی رژیم میشود؟

اولا: آمریکا بارها رسماً اعلام کرده است که  قصدش تغییر رژیم نیست بلکه هدفش از هر فشار و تحریمی،‌ تغییر رفتار رژیم است.

ثانیا:  واقعیت این است که تحریم به‌خودی‌خود منجر به تغییر رژیم و سرنگونی نخواهد شد. سرنگونی تنها بر عهده مردم و مقاومت ایران است.  و شعار این مقاومت هم از روز اول «کس نخارد پشت من…» بوده است. اما این تحریمها و قطع حمایتهایی که تا به‌حال قدرتهای بزرگ از رژیم می‌کردند، راه سرنگونی به دست مردم ایران را هموار می‌کند و از این نظر بسیار مغتنم است.

تأثیر تحریم‌ها بر روی رژیم چیست؟

خامنه‌ای در سخنرانی روز ۱۲آبان خود نتوانست نگرانی رژیم را از تأثیر ضربه اصلی که تحریم‌ها به آخوندها وارد می‌کنند پنهان کند. خامنه‌ای اشاره کرد که «قطع وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی از دغدغه‌های همیشگی» او و اقتصاددانان حکومتی است.

معنی این حرف، اعتراف به این واقعیت است که تحریم دمار از روزگار رژیم در خواهد آورد. خامنه‌ای به این و‌سیله دارد درست به کانون ضربه‌یی که تحریمها بر رژیم وارد می‌کنند اشاره می‌کند و آن قطع شریان حیات اقتصادی حاکمیت ولایت فقیه یعنی درآمدهای نفتی است. اقتصاد ایران تحت حاکمیت ۲دیکتاتوری شاه و شیخ اقتصادی تماماً وابسته به نفت است. درآمدهای نفتی اهرم اصلی اقتصادی است که این حکومت را قادر می‌کند سلطه غارتگرانه خود بر اقتصاد ایران را اعمال کند و پاسداران و باندهای مافیایی وابسته به آنها را بر اریکه قدرت سیاسی و اقتصادی نگه دارد. تمام هرم حاکمیت غارتگران به‌لحاظ اقتصادی بر درآمدهای نفتی بنا شده است و بنیادها و شرکتها، و مؤسسات متعددی که چنبره ویرانگر خود را بر اقتصاد ایران حفظ کرده‌اند تنها با ارتزاق از دلارهای نفتی می‌توانند به حیات خود ادامه بدهند. تحریم نفتی این شریان اقتصادی را بند می‌آورد. با کاهش درآمدهای نفتی توان رژیم در سرکوب و صدور تروریسم کاهش پیدا می‌کند و تضاد بین باندهای غارتگر شدت پیدا می‌کند. این راه پیشروی قیام را همواره می‌کند و از همین رو است که از هم‌اکنون لرزه بر پیکر آخوندها افتاده است.

راه‌کارهای رژیم چه خواهد بود؟

در مورد این‌که رژیم چه خواهد کرد؟ دو تابلو بیشتر در پیش روی خود ندارد.

– یا رژیم تسلیم می‌شود و به طرح ۱۲ماده‌ای که وزیر خارجه آمریکا در اردیبهشت‌ماه امسال اعلام کرد، تن می‌دهد، در آن صورت، معنی تغییر رفتار رژیم،‌ خوردن ۱۲جام‌زهر است. طبعاً مقاومت ایران از این‌که دیکتاتوری حاکم ۱۲جام‌زهر با چنان اهمیتی بخورد استقبال می‌کند و این را در مسیر سرنگونی مغتنم می‌شمارد.

-یا این‌که رژیم در برابر فشارها خواهد ایستاد که اولاً معنی آن خفگی اقتصادی خودش می‌باشد، چرا که در این صورت، وضعیت جدید، بحرانهای رژیم را بسا شدت خواهد داد.

البته رژیم سعی خواهد کرد با منتقل کردن این فشارها به مردم، به خیال خودش مردم را سپر بلای خود کند. اما در وضعیت انقلابی کنونی، فشارهای اقتصادی بر مردم، به شعله‌کشیدن قیام راه می‌برد.

یعنی هر کدام از این ۲مسیر به مقصد واحدی می‌رسند که سرنگونی است.

You May Also Like