بستن گذرگاههای مرزی ایران ، اهداف و پیامدهای آن ؟

بقلم : رضا حسینی

در یک اقدام برای توجیه و کاهش تنشهای بستن گذرگاههای مرزی سعید جلیلی نماینده خامنه ای در شورای عالی امنیت و عضو مجمع تشخیص مصلحت رژیم آخوندی به كردستان رفته بود.

اما سخنرانی او در بانه به درگیری کشیده شد

 در همین رابطه رسانه های رژیم مطالبی نوشتند از جمله سایت شعر سرپوش  نوشت:

سایت :شعر سرپوش

گزارش‌ها از بروز تنش و ناتمام ماندن جلسه سخنرانی سعید جلیلی٬ نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی در جمع گروهی از معترضان در شهر «بانه» حکایت دارد.

 سرپوش سیاسی – به گزارش سایت دیده بان ایران, سعید جلیلی که در چهارمین روز اعتصاب مغازه‌داران «بانه» به این شهر سفر کرده٬ شامگاه سه‌شنبه (۲۹ فروردین) در مسجد جامع این شهر سخنرانی داشت که گفته می‌شود این سخنرانی ناتمام مانده است.

 برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که پس از ناتمام ماندن این سخنرانی٬سعید جلیلی به فرمانداری شهر «بانه» هدایت شده و معترضان نیز مقابل فرمانداری تجمع کردند.

 معترضان برنامه سخنرانی جلیلی را «به آشوب کشیده و ماموران وی را به داخل ساختمان فرمانداری هدایت» کردند.

 در شبکه‌های اجتماعی نیز فیلمی از تجمع معترضان مقابل مسجد جامع شهر بانه  منتشر شده که در آن مردم شعار می‌دهند: «تا باز شدن مرزها٬ اعتصاب ادامه دارد. «

اما ترس از گسترش تظاهرات و اعتصابات از طرف مقامهای رژیم کار را  به جایی رساند که ملا عبدالله عبدالهی امام جمعه خامنه ای در بانه  نیز نتوانست هراس خود را پنهان کند.

رسانه مزبور ادامه میدهد:

ماموستا “ملا عبدالله عبدالهی دریک سخنرانی خطاب به سعید جلیلی گفت: جناب آقای دکتر جلیلی شکواییه‌ی ما را توجه بفرمایید و به گوش مقامات بالا برسانید که تعداد بیشماری مجتمع تجاری داریم اما اکنون مرزها بسته شده است. عاجزانه از مسئولان تقاضای بازکردن مجدد مرز ها را داریم که بیش از ۷هزار نفر از راه آن ارتزاق میکنند.

اما سعید جلیلی به چه دلیل به كردستان رفته بود؟

 علی جوانمردی یکی از خبرنگاران حکومتی مینویسد:

اعتصاب شهرهای مرزی و پشت پرده سفره جلیلی به کردستان

همانطور كه مستحضر هستید چهار روزه كه اعتصاب در شهرهای مرزی در كردستان در استان آذربایجان غربی در كردستان بطور كلی شروع شده از بانه و جوانرود كرمانشاه شروع شد بعد گسترش پیدا كرد به مریوان به سقز به همچنین سردشت و امروز هم به پیرانشهر و دو بازارچه در مهاباد .

قرار هست كه این اعتصاب گسترش هم پیدا كنه تا زمانیكه دولت جمهوری اسلامی مرزها رو بار دیگه معبرهای مرزی رو باز بكنه اكثر مردم مناطق مرزی مرز نشینان غرب و شمالغربی ایران كردستان ایران همه پولی كه در واقع نانی كه از اون … پولی كه بدست می آرند امرار معاشی كه میكنند از مرزهاست درصد بسیار بالایی در حال حاضر این راه امرار معاش رو دولت جمهوری اسلامی از مردم بسته چند ماه است از بهمن ماه گذشته…

آقای سعید جلیلی نماینده رهبر جمهوری اسلامی تحت این عنوان كه میخواد به مشكلات مردم در مرز به مرزنشینان بپردازه ببینه چه دردی دارند چه اتفاقی افتاده امروز روز چهارشنبه وارد كردستان شد از شهرهای مریوان سقز و بانه دیدن كرد آخرین مقصدش بانه بود که در بانه صحبت كرد.

ولی سعید جلیلی به چه دلیل به كردستان رفته بود؟

آیا واقعا طبق گفته رسانه ها به این دلیل بود كه میخواست به مشكلات مرزی بپردازه؟ خیر .

فرمانداری و سپاه بانه اختلاس بزرگی رو انجام دادند كه بخشی از اون فاش شده در این اختلاس تنهادر یك هفته 360 میلیارد تومان 360 میلیارد تومان از عائدات مرزی بویژه در مرز سیرانبند رو اینها دزدیدند.

آقای محمد فلاحی فرماندار بانه و فرماندهان سپاه پاسداران در تبانی با تعدادی در مرز سیرانبند از مسئولین اونجا و استانداری استان كردستان سنندج اینها چه كار كردند؟ اومدند وارداتی كه طبق قانون دولت آقای روحانی مالیات گمركی رو برای هر كیلو اجناسی كه از عراق وارد میشه 4 هزار تومان قید كرده ولی اینها آمدند 14 هزار تومان از مردم گرفتند در تمامی اوراق یا اسنادی كه برای مركز فرستادند نوشتند 14 هزار تومان [ از گوینده است] یعنی از هر كیلو 10 هزارتومان اضافی گرفتند در بین خودشون تقسیم كردند كه در هفته شده 360 میلیارد تومان در این شرایط كه مردم نان شب ندارند بخورند ببینیدآقایون خودی های نظام فرماندهان سپاه چه جوری چه استفاده هایی دارند می برند.

این رویداد توجه رسانه های کردی را نیز به خود جلب کرده است:

شکست تلاش نماینده رهبر برای پایان دادن به اعتصاب در کردستان

 سایت کردستان24(بارزانی) ۳۰/۱/۹۷ : « كردستان-

 اعتصاب‌کننده بانه‌ای خطاب به جلیلی: خدا شاهده از یک سرباز تا آخرین درجه را به خاطر زن و بچه‌‌ام می‌کشم.

اعتصاب بازاریان و کسبه شهرهای شرق کردستان در اعتراض به بستن مرزهای کولبری و افزایش تعرفه‌های گمرکی سعید جلیلی نماینده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی در سفری به شهرهای کردستان نتوانست به اعتصاب شهروندان کُرد در شهرهای شرق کردستان پایان دهد. جلیلی روز چهارشنبه 29 فروردین در جلسه‌ای با شماری از اعتصاب کنندگان شهر بانه حضور یافت. در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، یکی از اعتصاب کنندگان خطاب به جلیلی گفت چهار روزه اعتصاب کردیم، فرماندار نیامده بگه آقا چه کار کردید، درد دلتان چیه؟ اما نیروی ضد شورش برای ما می‌فرستند. اعتصاب‌کننده بانه‌ای به جلیلی گفت چند نفر از عناصر اطلاعات به میان اعتصاب کنندگان می‌فرستند و تیر هوایی شلیک می‌کنند و جوانان مردم را تحریک می‌کنند و چند نفر را برای ترساندن مردم می‌گیرند. اما مردم از اینها ترسی ندارند. جیب خالی باشد همه کار می‌کنند. … رسول خضری نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه 29 فروردین اظهار داشت بیش از چند ماه است که معابر کولبران را بسته‌اند که بیش از 7 میلیون نفر از کسبه و اصناف بیکار شده‌اند. همچنین گفت 75 هزار کولبر در چهار 4 استان مشغول به کار بودند که با بستن معابر کولبری بیکار شدند».

آمار متناقض بیکاری در کوردستان

سایت کردستان مدیا ۲۹/۱/۹۷ : « سیدحسن علوی، نماینده رژیم در مجلس، در گفتگویی با خبرگزاری حکومتی تسنیم با فراگیر خواندن معضل بیکاری، این معضل را در استان سنندج حادتر و بیشتر از سایر مناطق ایران دانست. .. علوی متذکر شد: آمار واقعی بیکاری در سنندج بیش از ٤٠درصد است و ما دستفروشی و مشاغل کاذب را شغل محسوب نمیکنیم. اعلام این آمار در حالی است که درصد بیکاری از سوی مسئولان حکومتی در استان سنندج،12و یک دهم درصد، اعلام گردیده. در واقع اظهارات علوی و آمار اعلام شده از سوی او، خط بطلانیست بر آمار اعلام شده از سوی سازمانهای حکومتی و بیانگر آن میباشد که ادعاهای فعالین مدنی و سیاسی کورد بر وخامت اوضاع اقتصادی و تبعیض مضاعف اعمال شده بر کوردستان، حقیقتی انکار ناپذیر است».

سایت حکومتی  هرانا نیز نوشت:

رسول خضری؛ ۸۰ هزار کولبر و ۶ میلیون کسبه مرزی به دلیل انسداد مرزها بیکار شده اند  خبرگزاری هرانا – رسول خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس, نسبت به بسته شدن مرزها توسط دولت و بیکاری ۷۰ تا ۸۰ هزار کولبر و ۶ میلیون کسبه مرزی انتقاد و ابراز ناراحتی کرد.


به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت, رسول خضری با اشاره به اینکه بی‌برنامگی دولت در موضوع اشتغال مشهود است, با انتقاد از تهدید معیشت ۷۰ تا ۸۰ هزار کولبر در پی انسداد مرزها, افزود: متأسفانه دولت مصوبه‌ای را در پایان سال۹۶ مبنی بر ممنوع شدن کولبری و انسداد مرزها تصویب کرد که بیکاری بیش از ۷۰ تا ۸۰ هزار کولبر و ۶ میلیون کسبه, اصناف و بازاریان مرزنشین را به دنبال داشت.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس گفت: دولت در حالی شعار می‌دهد ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کرده که به دلیل انسداد مرزها و ممنوعیت کولبری, ۷۰ تا ۸۰ هزار کولبر بیکار شده‌اند.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه ۹۷ اعتباری برای حمایت از کولبران پیش بینی شده است,ادامه داد: به طور قطع اگر آن مصوبه سریع‌تر لغو و معابر بازگشایی نشود تا ده‌ها سال تبعات منفی بیکاری مرزنشینان از بین نخواهد رفت و نمی‌توان مشکلات حاصل از این موضوع را جبران کرد.
خضری تصریح کرد: متأسفانه در حالی دولت شعار می‌دهد که ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کرده‌ایم که آثار آن به هیچ وجه در جامعه مشهود نبوده و در عمل هزاران کولبر را در مرزها بیکار کرده است.
«نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم, با بیان اینکه نوار مرزی جزو خطوط قرمز نظام است و توجه به معیشت, اقتصاد و امنیت مرزنشینان باید در دستور کار قرار گیرد, گفت: متأسفانه با مصوبه هیئت دولت و رئیس‌جمهور این موضوع به بحران خطرناک و بمب ساعتی تبدیل شده است که هر لحظه امکان انفجار آن می‌رود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم, ادامه داد: از دولت تقاضا داریم با ساماندهی کولبران بازگشایی مرزها را در دستور کار قرار داده و همچنین با ایجاد بازارچه‌های مرزی وضعیت آنها را سامان دهد».

نتیجه گیری :

رژیم عقب مانده و پوسیده آخوندی که نه تنها توان حل پایه ای ترین تضادهای اجتماعی مردم ایران را ندارد بلکه تمامیت این رژیم از سردمداران تا مهره های دون پایه آن به چپاول و غارت سرمایه های ملی  ایران مشغول هستند

بحران بیکاری و خط فقر و یا خط مرگ سراسر میهن را فرا گرفته است که باعث آن کسی جز این حکومت فاسد نیست و جراحی کل رژیم و سرنگونی آن راهی برای برون رفت اجتماعی از این اوضاع وخیم میباشد

مقاومت ایران بیش از 120000 شهید در طی 39 سال گذشته تقدیم کرده است و مردم ایران تصمیم خود را مبنی بر سرنگون کردن این حکومت ضد بشری را گرفته اند و روزانه  قیمت آنرا شجاعانه در پی اعتراضات و اعتصابات و تظاهرات خود در سراسر میهن را میدهند .

رژیم آخوندی هیچ گریزگاهی ندارد و این بار به زباله دان تاریخ خواهد پیوست.

You May Also Like