اعتصاب رانندگان کامیون در ایران و شروع عقب‌نشینی رژیم آخوندی

 رژیم آخوندی  سرانجام در بیست و یکمین روز اعتصاب رانندگان  زحمت کش کامیون در میهن مان ، در یک عقب‌نشینی به یکی از خواسته‌های مهم اعتصاب‌کنندگان تن داد.

روز شنبه ۲۱مهر ماه  سایت  خبری وزارت راه و شهرسازی رژیم آخوندی  اعلام کرد: کرایه حمل‌ و نقل جاده‌یی داخلی بار، بر اساس: تن-کیلومتر، مورد تصویب قرار گرفته است.

افزایش کرایه بار یکی از خواسته‌های اصلی رانندگان کامیون بود که در خلال چند هفته  با اعتصاب خود بر آن پافشاری کردند.

تطمیع، تهدید و نه حتی بند و زندان و مقابله با سلاح، نتوانست  کامیون‌داران را  به تسلیم بکشاند چرا که آنها عزم کرده بودند که پایداری  پیشه کرده و لحظه‌ای از حقوق حقه‌شان کوتاه نیایند و برای آن هر رنج و مشقتی را به جان خریده بودند.

کامیونداران زحمتکش برای رسیدن به خواسته‌هایشان از خرداد ماه  تا به‌حال برای سومین بار  و البته اینبار رساتر از دفعات قبل متحد و یکپارچه و  بصورت سراسری در همه استانهای کشور و در بیش از  ۳۲۰ شهر اعتصاب کردند و حمایت سایر اقشار مردم و همچنین حمایت سندیکاها و اتحادیه‌های بین‌المللی را به‌دست آوردند.

اعتراض آنها به فقر و نداری، دستمزد کم و هزینه‌های بالای قطعات و خدمات و هزینه سرویس و نگهداری و مهمتر از همه سیاست‌های ضدمردمی این رژیم تبهکار بوده است. وعده‌های زیادی که کارگزاران حکومتی به کامیون‌داران  جهت  رسیدگی به مشکلاتشان در دور اول و دوم اعتصابشان در خرداد و مرداد ماه  دادند به هیچ نتیجه‌یی نرسیده بود. و همین اندازه کافی بود که کامیون‌داران با عزمی راسختر ، دور سوم اعتصابشان را شروع کنند.

کامیون‌داران با مشکلات فراوانی دست به گریبان بوده اند که برخی از آنها عبارت است از:

– کم بودن کرایه در مقابل افزایش هزینه‌های باربری

 مالیاتهای سنگین-

 افزایش عوارض حمل بار-

 افزایش قیمت لاستیک و لوازم یدکی-

 ثابت ماندن قیمت کرایه به مدت ۳سال-

 افزایش بیمه شخص ثالث-

در واقع این اعتصاب در ادامه اعتصاب سراسری رانندگان‌ کامیون در خرداد و مرداد امسال صورت گرفت و بیش از ۳۲۰ شهر در ۳۱  استان به این  اعتصاب پیوستند.

رژیم منحط آخوندی برای خاتمه دادن به این اعتصاب به تلاش های مذبوحانه فراوانی دست یازید و دست به اقداماتی در این رابطه زد اما کامیون‌داران بدون توجه به این‌گونه اقدامات به اعتصاب خودشان ادامه دادند و تهدید به سرکوب در عزم جزم رانندگان تاثیر نکرد. پیش از این دادستان رژیم نیزکامیون‌داران را تهدید به اعدام کرد اما به‌رغم دستگیری تعدادی از آنها، رانندگان وقعی به این اقدامات مذبوحانه نگذاشتند.

 اینک  علیرغم  همه تهدیدها و وعده وعیدهای کارگزاران رژیم ، با افزایش دامنه اعتصاب و گسترده‌تر شدن آن و حمایت سندیکاههای رانندگان در سایر کشورها  و در آستانه تحریم های نفتی و شروع نشست FATF، (گروه ویژه اقدام مالی)، سرانجام پس از گذشت چند هفته  از این اعتصاب شکوهمند  شاهد عقب نشینی رژیم آخوندی و تن دادن به خواسته های بر حق رانندگان هستیم.

 البته  باید منتظر بمانیم تا ببینیم این رژیم در عمل به چه میزان از وعده های خود وفادار خواهد ماند . ولی تا همین جا هم  شاهد دستاوردهای مهمی در اعتصاب سراسری و یکپارچه بودیم که شکستی آشکار  برای این  رژیم و یک پیروزی برای مردم ایران در راستای قیام آنها میباشد مقاومت وقیام و اعتراض و اعتصاباتی که  رژیم آخوندی را در تمامیت آن خسته و  مستاصل و ضعیف کرده است و مجبور کرده است که به عقب نشینی تن بدهد.

You May Also Like